| izabela1234 a întrebat:

Buna
am media generala 8.50
Pot sa ma duc la UMAN?
Sunt in clasa a 8 a

3 răspunsuri:
| gazza01 a răspuns:

Depinde de unde esti si de mediile de admitere ale liceelor din orasul tau. Uita'te si tu pe net la media/mediile de admitere a/ale liceului/liceelor la care aspiri. Funda? :*

| zaloz a răspuns:

Depinde de liceu si de numarul de copii inscrisi

| Magnifico a răspuns:

Cum ai calculat media? Nu o poti sti decat dupa ce dai examenul national.(se calculeaza asa:media din clasele i-viii + media de la examenul national(romana + mate impartit la 2) impartit la 2 (spre exemplu ai media 8.50 -I-VII- si sa zicem ca iei un 8 la romana si un 7 la mate da 15 impartit la 2 da 7.50 + 8.50 = 16 impartit la 2 = 8). Intri in functie de media care iti trebuie la acel profil.(eu sunt la uman si am intrat cu 8.40 la Stiinte Sociale).Cu medie peste 8 poti intra da dar depinde de liceu si de profil.

Numai bine!