| cristimanul88 a întrebat:

Buna, am nevoie de ajutor urgent, fix astazi diriginta ne-a spus ca mai sunt locuri la un liceu economic - COMERȚ, as vrea sa ma transfer pentru ca liceul la care am intrat nu e cel pe care-l voiam. Dar la ce dai bacul pe profil comert? Faci practica ceva? Ce ore faci? Nu faci niciun an in plus nu-i asa? Spre exemplu dupa ce iau bacul pot sa merg la orice facultate vreau eu? Cat mai multe detalii va rog, multumesc anticipatt

Răspuns Câştigător
| Lunyxoxo a răspuns:

Buna! Fiind un liceu tehnologic, da, faci practica. Si eu am fost pe comert. Am facut practica 3 saptamani in clasa a 9 a la Kaufland dar poti face si la alte magazine precum Profi, Metro, Carrefour etc. depinde cu cine au ei contract. Am "lucrat" 6 ore fara pauza si nu am avut voie sa fentam. cel putin cls mea. O sa faci multe materii inutile de specialitate daca nu te pasioneaza partea de comert/economie etc de ex: CPS (calitatea produselor si a serviciilor), contabilitate, economia intreprinderii etc. Bacul se da OBLIGATORIU din mate tehnologic M2, la fel si rom. Ai la alegere totusi toate celelalte materii de bac (geogra, logica, psiho, etc)in afara de istorie si cateva de liceu teoretic). Dupa ce iei bacul, poti da oriunde. Din pacate eu am nimerit undeva unde nu se facea multa "mate" la ore, asa ca nu aveam mari sanse sa il iau. (m-am transferat in a 10 a la un liceu teoretic, fiind praf la mate oricum). Mai mult, o sa faci din ce in ce mai multa practica: cls a 9 a este 3 sapt, a 10 a 4 sapt si a 11 a / a 12 a 6 sapt daca nu ma insel. acestea le faci ori dupa scoala ( in vacanta de vara) ori daca asa se decide in saptamana altfel si sapt verde + in vara ce ramane. E super nasol si este obligatoriu. La turism am auzit ca nu sunt asa de stricti, dar depinde si de diriginte. Nu faci nici un an in plus. Bacul se poate lua atat cat stii mate si depui mai mult efort. Saptamana altfel si verde nu o sa o mai ai deoarece cum am spus si mai sus, vei face practica atunci cel mai probabil. Inca ceva; biologie, chimie si fizica faci doar pana in clasa a 10 a, inclusiv. Dupa, acestea sunt inlocuite cu ALTE materii de specialitate, pe langa celelalte, cum ar fi marketing. Altceva de mentionat este ca NU faci muzica si desen. deloc. Se poarta uniforma si nu poti absenta foarte mult. Cam astea sunt informatiile esentiale. Sfatul meu ar fi sa mergi la un liceu teoretic daca nu iti place practica SAU sa mergi mai bine pe turism. e mai lejer putin. (de asemenea dupa 12 clase primesti o diploma cu care te poti angaja mai departe. comert - diploma de lucrator comercial, turism - diploma pentru angajarea in restaurant, imi scapa numele exact; la fel si pe profilul economic.)

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La comert - esti vanzator in comert.
faci practica la magazine, pentru inceput, pui marfa pe raft, faci curat in depozite samd.
Asta este ceea ce-ti doreai?

Bineinteels ca poti merge la orice facultate dupa ce faci liceul si iei BAC-ul, doar sa te asiguri ca inveti serios si ai medii foarte mari, ca sa poti sa ai o sansa la facultate.