| Cciddijx a întrebat:

Buna am nevoie de ajutor va rog. Sa raspunda doar cei care se pricep la asta. Deci eu cand m-am lasat de scoala aveam 16 ani si eram la începutul clasei a 10-a dupa a început primaria sa vina acasa la noi de ce numai vin si etc, dupa si cei de la protectia copilului, au vorbit cu mine etc asta în timpul de aproape 6 luni. Acum eu am avut niste sedinte cu o psiholoaga fiind din centrul acela protectia copilului cred si am semnat un contrat ea crezand ca eu din toamna ma duc înapoi la scoala. Faza e ca parintii sunt de acord si m-am lasat de scoala din motive personale. Acum taicamiu sunase pe femeia cu care am eu contractul semnat. Ca vrem sa anulam si ca nu vreau sa ma duc la scoala din toamna. Ea a spus ca este posibil sa ajung într-un centru de plasament, este adevarat? Ca poate sa faca asta? Sau doar zice asa sa ma sperie? Va rog sa raspunda doar cei care se pricep si nu la misto ca este pe bune.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca nu, dar familia va primi amenzi peste amenzi pentru abandon scolar.

| Uka925 a răspuns:

Acea doamnă acționează conform legii, deoarece învățământul general obligatoriu este de 10 clase. Obligaţia de a frecventa învăţământul de 10 clase, la forma cu frecvenţă, încetează la vârsta de 18 ani. Acum mai esti minoră?

| Uka925 a răspuns:

Minoră/ minor. Scuze!
Am avut un caz in clasă, dar nu i-au putut face nimic. Părinții au înțeles alegerea de abandon, dar in continuare primeau vizite si aveau discutii cu diverșii reprezentanți. Acum este la varsta majora si totul e in regula.