| Anneke9 a întrebat:

Buna!
Am nevoie de câteva sfaturi bune.
Mă fascinează informatică, însă nu prea ma descurc la matematică, deoarece nu i-am oferit destul timp.
Mă tot gândesc la ce profil sa merg.
Mi-aș dori la mate-info.

Oare as putea in vacanța de vară sa învăț câteva noțiuni de bază de care am 100% nevoie in liceu si care ar fi acelea? Mi-aș dori mult să fac o impresie bună dupa testele inițiale, deoarece profesorii pe care îi voi avea sunt foarte buni.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu merge info fără mate la fel cum nu merg micii fără muștar.

Computer science are atât info cât și mate, ambele la același nivel. Dacă vrei ceva exclusiv info, și foarte puțin mate, te specializezi pe un singur limbaj de programare sau pe o suită, ca să ajungi developer sau full stack developer.

| Jakye a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, doar ca eu deja am terminat liceul. M-am dus la filologie deoarece uram matematica, dar acum imi trebuie la admitere si e greu sa recuperez.

Iti recomand sa te duci pe profilul mate-info. In vara asta poti sa reiei cateva notiuni basic de matematica 5-8 si in liceu sa continui. Sunt sigur ca te vei descurca.

| luckz123 a răspuns:

Informatica o poti invata si singur. Trebuie sa ai multa ambitie. Daca nu ti place matematica deloc, nu merge pe profil mate-info.Mergi pe alt profil si du te la cursuri de informatica in afara scolii, iar daca vei ajunge un informatician bun, lumea te va angaja si fara sa faci profil mate info.La fel sunt si eu ca tine, iubesc informatica dar matematica o urasc