Întrebare recomandată | Dina2306 a întrebat:

Am nevoie de detalii despre transferul scolar. Sunt in clasa a X-a, mate-info si vreau sa ma mut in alt oras la bio-chimie. Cum se face cu cereriile, cand trebuiesc depuse? Am nevoie de cel putin un parinte cu mine in momentul depunerii cererilor ( au amandoi program greu la serviciu si le este greu sa se invoiasca)? Ce acte am nevoie? Cat mai multe detalii, va rog!

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Biochimie, adica stiinte ale naturii, right?
Pai te duci in orasul cu pricina, la liceul unde doresti sa te transferi, la secretariat si intrebi daca mai au locuri disponibile si care sunt conditiile.Ai nevoie si de un parinte ca sa te ia in serios, ca trebuie sa stie daca sunt de acord si ei, cu atat mai mult cu cat este vorba despre alt oras.Pai macar unul din parinti va trebui sa se invoiasca intr-o zi cand o sa va duceti.O sa trebuiasca vreo 2 drumuri.Ca o sa ai de adus de la "vechiul" liceu, foaia matricola cea cu mediile adica si de la cabinetul medical foaia cu vaccinurile si ce mai au pe acolo. Daca mai ai intrebari, le astept.Bafta! happy

| DeidaraXR1 a răspuns:

In principiu, trebuie sa vorbesti cu dirigintele tau. El iti va da niste acte care va trebuii sa le depui la scoala noua. Nu ai nevoie decat de semnatura parintilor happy In rest, esti mare, te descurciwinking

| User2 a răspuns:

Pentru transferul dintre real si unan se face examen de diferenta dar in cazul tau nu.Actele necesare le vei putea afla daca suni la secretariatul scolii respective si gasesti o adresa de contact pe isj. judetul tau.ro,unde vei afla daca ai nevoie de un parinte dar din cate stiu eu ai pentru ca esti minor.