| deea4youu a întrebat:

Am nevoie de niste explicatii despre "intensifiers", am cautat si pe net dar nu am gasit decat in explicatii in engleza.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MihàiEminèscù a răspuns:

Uite :
Intensificator este un termen lingvistic (dar nu cu un stil adecvat lexicală), pentru un modificator, care nu face nici o contribuție la sensul unei clauze propozitionala, ci servește pentru a spori și a oferi context emoțional suplimentar la cuvântul acesta modifică. Intensificatoare sunt înjurături gramaticale, în special attributives expletiv (sau, echivalent, înjurături atributive sau atributivă-numai cuvinte de umplutură, se califică, de asemenea, ca attributives expresive), deoarece acestea funcționează ca semantic de umplere vid. Caracteristic, engleză atrage Amplificatoare dintr-o clasă de cuvinte numite modificatori de gradul cuvinte, care cuantifică ideea care modifica. Mai precis, ei provin dintr-un grup de cuvinte numit adverbe de grad, de asemenea, cunoscut sub numele de adverbe de grade. Cu toate acestea, atunci când este folosit ca punct de vedere gramatical Amplificatoare, aceste cuvinte încetează să mai fie adverbe de grad, deoarece acestea nu mai au cuantificat ideea modifica. În schimb, ei se accentuează punct de vedere emoțional. În schimb, cuvintele moderat, ușor, și abia sunt adverbe de grad, dar nu intensificatoare.Semnul distinctiv alte Amplificatoare prototipice este că acestea sunt adverbe care nu sunt deloc caracteristica principală a adverbelor: capacitatea de a modifica verbe. Intensificatoare modifica exclusiv adjective și adverbe. Cu toate acestea, această regulă nu este suficientă pentru a clasifica Amplificatoare, deoarece nu există alte cuvinte de obicei clasificate ca adverbe care nu modifica verbe, dar nu sunt, de exemplu, Amplificatoare discutabil.
Sper ca te-am ajutat! happy