| リッコォヴェショウ a întrebat:

Am nevoie de niste prezente francofone in romania pentru un proiect la franceza. Dar repede.Cine imi zice macar cateva primeste funda.

2 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Francofonia (cu o mică f) se referă la limba franceză în sine şi mijloacele de a vorbi limba franceză. Francofoniei (cu un F de capital) este mult mai dificil de definit. Aceasta înseamnă de multe ori toate persoanele care vorbesc franceza ca lor de limba maternă, ​​limba de origine, limba administrativ, predarea limbii sau limbilor. Într-un context politic, cuvântul Francofoniei se poate referi, de asemenea la o comunitate încorporat de ţări francofone, dar, de asemenea, uneori, pentru toate ţările sau regiunile care aparţin Organizaţiei Internaţionale a Francofoniei de la.

Francofoniei, ca vorbind franceza, este o componentă a politicii externe a Franţei şi în alte ţări membre ale Francofoniei.

În materie de Francofoniei, trebuie să se facă distincţia între ţările în care limba franceză este limba oficială (unic sau nu), în cazul în care aceste franceza este limba de mare a populaţiei, în cazul în care aceste este limbă de cultură, aceste în cazul în care este utilizat de către anumite categorii de persoane, etc. Dar aceste categorii nu se suprapun. În unele ţări, de exemplu, cu toate că limba oficială, franceza nu este limba maternă a populaţiei, sau care de obicei folosite de acesta.

Cerinţa referitoare la limbă, nu este întotdeauna criteriul de naţionalitate, şi toţi scriitorii în limba franceză, nu sunt de naţionalitate franceză.

Astăzi, se estimează numărul real de vorbitori de franceză la aproximativ 250 de milioane în toate ţările membre ale Organizaţiei Internaţionale a Francofoniei. Pentru unii, limba franceză este limba maternă a marea majoritate a populaţiei ( Franţa, cu departamentele de peste mări şi teritoriile de peste mări, din Quebec, o parte din Acadian New Brunswick, regiuni francofone din Ontario din Canada, regiunea valonă şi majoritatea de la Bruxelles, în Belgia, Elveţia vest, minoritate Jersey, Val d'Aosta, Principatul de Monaco ). Pentru alţii, franceza este limba de administrare, sau o limbă de doua sau a treia, ca în Africa sub-sahariană, Republica Democratică Congo, prima de limbă franceză ţară în lume, Marele Ducat al Luxemburgului, Maghreb şi în special în Algeria, care se întâmplă să fie ţara în care vorbesc cel mai francez, după Franţa (a se vedea tabelul de mai jos), şi, în ciuda lipsei sale de sprijin a Organizaţiei Internaţionale a Francofoniei. Africa a fost un spaţiu important pentru colonizare, şi urme lingvistice sunt încă prezente. În cele din urmă, în alte state membre ale comunităţii francofone, ca şi în România, în cazul în care un sfert din populaţie are unele cunoştinţe de limba franceză, limba franceză nu are nici un statut oficial, dar există minorităţi substanţiale francofone şi multe elevii învaţă ca o limbă străină de la prima şcoală. Există alte ţări precum Liban, în cazul în care limba franceză are un statut mai important, deşi neoficial.

În unele cazuri, se datorează Francofoniei de geografie. Acesta este cazul de Elveţia, Luxemburg, Monaco. În cele din urmă în 2010, Ministerul francez al Afacerilor Externe estimează că 85 milioane numărul de tineri şi adulţi din lume nu sunt membre ale Francofoniei, învaţă limba franceză în timpul studiilor lor şi de formare profesională în în special în instituţiile de Alianţa Franceză şi şcolile franceze şi colegii pe cinci continente.

În plus, confundat uneori Francofoniei (constând în principal din populaţiilor francofone), ca un concept cu Organizaţia Internaţională a Francofoniei (OIF), o organizaţie mult mai politic şi economic cultura, care include un număr de ţări care nu sunt neapărat cele în care limba franceză este frecvent utilizat sau recunoscută oficial. Aceasta este, de asemenea, uneori, Organizaţia Internaţională a Francofoniei este acuzat, în mod greşit sau pe bună dreptate, practicile de "neo-colonial."

Prezenţa a limbii franceze în Canada, este linia de colonizare în Vechiul Regim ( Noua Franta ). Quebec pretinde de limbă franceză, fără nici o rupere de legătura de rudenie a unei culturi Quebec aproape de cultura franceză, dar specific provincia Belle. Acest fenomen nu este fără a fi influenţat de o reflectare de acelaşi tip în cadrul Mişcării valonă, cu Manifestul pentru cultură valonă, în paralel cu ceea ce se găseşte, de asemenea, în vestul Elveţiei şi care Charles-Ferdinand Ramuz a subliniat deja sensul. Această diversitate a Francofoniei, este, de asemenea, probabil, cel mai activ izbitoare, deoarece prin diversitatea de forme de viaţă de vorbitorii de franceză, Francofoniei este singurul întreaga limba din lume, care se poate compara, în universalitatea sau diversitate in lumea vorbitoare de limba engleza. Senghor, de asemenea, a vorbit despre ticăloşie, în cadrul Francofoniei. Nu sunt cetăţeni americani, care vorbesc limba franceză, în Louisiana.

Francofoniei este o comunitate foarte divers de oameni care trăiesc de pe cinci continente şi mai mult sau mai puţin legate de limba franceză, fără a fi unite.
Istorie

Iniţial, termenul de Francofoniei a fost utilizat într-un pur descriptivă de către geografi din 1880, cuvântul a fost "inventat" de Onisim Zavoratul ( 1837 - 1916 ): "Am, de asemenea, pune deoparte cele patru ţări mari, Senegal Gabon, Cochinchina, Cambodgia a cărui viitor, la punctul de vedere "francofone" este încă foarte discutabilă, cu excepţia, poate, pentru Senegal. " Termenul de "Francofonie" a fost în cele din urmă înlocuit cu "Frenchness", care înseamnă calităţi ale tuturor, care este recunoscut ca limba franceză.

A fost după al doilea război mondial, de la un număr special al revistei Mind ( 1962 ), o "constiinta vorbitoare" dezvoltat. După cuvântul "francez", a revenit la Oxford Dictionary ], "a Francofoniei", se întoarce acolo în acel an, şi caracterizează "comunitate este format din persoane care vorbesc limba franceză".

Termenul a fost popularizat în special de către Leopold Sédar Senghor. Prin urmare, este, în acest sens ar trebui să fie înţeles Francofoniei: ea este mai mult decât conştientă de a avea o comună limbă şi cultură, francofoni din deciziile oficiale sau de date obiective. Aceasta este o comunitate de interese. Aceasta include ideea că limba franceză este punctul comun de o multitudine de popoare diferite, unite într-o cultură ideală şi limba.

Vorbitorii de limba franceză se simţeau ​​ameninţaţi de omniprezenţa de limba engleză şi influenţa culturii, anglo-americană de după al doilea război mondial. Este doar atunci conştiinţa a comunităţii francofone trezit cu voinţa de a se uni pentru a apăra:

aspecte specifice ale limbii franceze, care sunt mult mai precise decât limba engleză. Obiceiul de a nu se juxtapune (de obicei), două substantive fără a preciza natura exactă a relaţiei lor este, de asemenea, un "mai mult", a recunoscut precizie de franceză împotriva engleză.

un posibil "excepţie culturală franceză". În prezent tinde să ia forma de diversitatea culturală (a se vedea Declaraţia Universală UNESCO privind diversitatea culturală şi Declaraţia de la Montreal din 2007 ).

Punct de vedere istoric, prima mare organizaţie neguvernamentală din limba franceză instituţii a fost Asociaţia parţial sau în întregime în limba franceză (AUPELF), fondată în 1961, şi unul dintre fondatorii a cărei a fost jurnalist canadian Jean-Marc Leger. AUPELF atunci a fost redenumit Agence Universitaire de la Francophonie.

Francofoniei este iniţial o idee promovată de unele Părinţii fondatori, printre care se află Léopold Sédar Senghor (preşedintele Senegalului), Hamani Diori (preşedintele Niger), Norodom Sihanouk (şeful de stat din Cambodgia), precum şi Jean-Marc Leger (acum senior canadian). Această idee este larg exprimat la prima conferinţă din Niamey ( 1969 ), la care au participat de André Malraux, ministrul Culturii din Franţa a trimis de către generalul de Gaulle. În cuvintele de Senghor, "creând o comunitate de limba franceza [...], exprimă necesitatea de a vremurilor noastre, atunci când omul, amenintata de progresul ştiinţific care el este autorul, vrea să construiască un nou umanism care este, simultan, pentru a măsura proprie şi că a cosmosului ".

Aceasta este Adunarea Parlamentară a Francofoniei (APF), care a pledat pentru crearea unui francofon interguvernamental doresc realizat de creaţie, cu ocazia celei de a doua Conferinta de la Niamey, în 1970, Agenţia pentru Cooperare culturale şi tehnice, în prezent Organizaţia Internaţională a Francofoniei, care a devenit o instituţie APF integrat.

În politică şi în globalizare, a Francofoniei este o grupare în jurul valorii de câteva caracteristici. NAFTA, a APEC grupările economice regionale sunt la fel de Uniunea Europeană. Francofoniei este în jur de o limbă prima, a doua sau a treia. Aceasta este o încercare de consolidare, printre altele, ca OPEC pentru petrol.

Apărarea lor de identitate este o tendinţă a tuturor culturilor. Francofoniei, prin urmare, este, de asemenea, un caz special de aspiraţie a multor oameni din întreaga lume de a diversităţii culturale. Unii avocaţi de ideea ca francez Stelio Farandjis de asemenea, observate în creuzetul unei francofone dialog cultural pentru a crea o terminologie specifică ( arabofrancophonie ).

20 martie este dedicat Zilei Internaţionale a Francofoniei. În fiecare an, o temă este ales de către organismele internaţionale. Tema de sărbătoare în 2012 este "în limba franceză este o şansă",.
daca iti treuie tradus in franceza cauta in wikipedia si traduce textul in fraanceza acolo.pup

| aneliram a răspuns:

România continuă să rămână principala ţară francofonă din Europa Centrală şi de Est, în condiţiile în care aproape un sfert din populaţia sa a studiat limba franceză, a declarat luni David Bongard, şeful Antenei regionale pentru ţările Europei Centrale şi Orientale a Organizaţiei Internaţionale a Francofoniei (OIF). 'România şi, mai nou, Republica Moldova sunt principalele ţări ale regiunii în privinţa francofoniei. Această ţară numără 9.300 de profesori de limbă franceză, o cifră impresionantă, iar 4, 7 milioane de români dintr-un total de 21, 5 milioane au studiat limba franceză', a spus elveţianul David Bongard, într-o conferinţă de presă organizată luni la Casa Elveţiei împreună cu ambasadorul Elveţiei la Bucureşti, Livio Hurzeler, şi ambasadorul Franţei, Henri Paul.

Totodată, el a evidenţiat că 5.000 de funcţionari români din instituţiile administraţiei centrale şi locale au fost formaţi în ultimul an, prin intermediul unui proiect, pentru a utiliza această limbă în activitatea de lucru şi a putea participa astfel la diverse proiecte de cooperare cu ţările francofone.

La rândul său, ambasadorul Henri Paul a insistat asupra legăturii între francofonie, tineri şi economie, arătând că învăţarea şi utilizarea la un nivel avansat a limbii franceze le oferă tinerilor români oportunităţi de a lucra pentru marile firme franceze prezente deja în România, dar şi pentru a studia şi a se angaja în Franţa, ţară care este al patrulea partener comercial al României.

Potrivit lui David Bongard, în Republica Moldova învăţarea şi utilizarea limbii franceze au înregistrat progrese însemnate în ultimii ani, această ţară devenind al doilea pilon de rezistenţă al francofoniei din regiune. El a arătat că franceza este predată în prezent mai mult decât engleza în liceele din Republica Moldova iar în 2010 la Chişinău s-a deschis o Casă a Francofoniei.

În luna martie, în Bucureşti şi alte trei mari centre universitare - Iaşi, Timişoara şi Cluj - sunt organizate mai multe evenimente cultural-educative în tradiţionala Lună a Francofoniei care se desfăşoară în fiecare primăvară cu sprijinul misiunilor diplomatice şi instituţiile francofone prezente în ţara noastră.

Astfel, în cele patru mari oraşe au loc concursuri de eseuri şi de poezie, ateliere pentru liceeni, concerte, spectacole de teatru, expoziţii şi un salon universitar.

Un prim moment de vârf al programului Lunii Francofoniei s-a înregistrat odată cu cele două reprezentaţii cu spectacolul 'Caligula' care au avut loc la sfârşitul săptămânii trecute în Sala Izvor a Teatrului Bulandra.