| klaas1992 a întrebat:

Bună. Am niște întrebări legate de facultatea de kinetoterapie.
1.Care sunt cele mai bune universități la care aș putea studia acest domeniu?
2. Ar trebui să optez pentru kinetoterapie sau Balneofiziokinetoterapie (la medicină)?
3. Dacă termin facultatea de kinetoterapie în România există posibilitatea de a lucra peste hotare cu diploma obținută aici?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Kinetoterapia sia lte ramuri de fizica medicaal se studiaza la facultatea de educatie fizica si sport, nu la medicina.
In ce priveste posibilitatea de a lucra peste hotare cu diploma obtina in Romania, nu este posibil, fiindca diplomele din Romania nu sunt recunoscute afara, trebuind sa mai faci niste ani de studii afara, ca sa priemesti acreditare si sa poti profesa oriunde in strainatate.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici:
Facultatea de educatie fizica si sport din Brasov:

Disciplinele studiate:
anatomie, kinetoterapie, masaj, tehnici fizioterapeutice, kinetoterapia în afecțiuni reumatologice, neurologice, in pediatrie, gerontologie etc.

Perspective de încadrare și calificări obținute:
Conform Cadrului Național al Calificărilor din Învățământul Superior din România, (CNCIS) a Nomenclatorului ocupațiilor din România și în corespondență cu nivelurile de referință ale Cadrului european al calificărilor (CEC) absolvenții pot opta pentru meseriile de Fiziokinetoterapeut, Fizioterapeut, Cercetator în fiziokinetoterapie, Asistent de cercetare în fiziokinetoterapie, Kinetoterapeut, Profesor de cultură fizică medicală

https://sport.unitbv.ro/......la-if.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Din câte știu eu, facultatea de kineto din Bacău este printre cele mai bune din România, din cadrul universității Vasile Alexandri.
Legat de lucratul în străinătate, știu că mulți studenți primesc contracte de muncă în Franța, încă de când termină facultatea.
Spre exemplu, eu am un verișor care a terminat aici și acum are propriul cabinet în Franța. Deci, se poate, însă trebuie să depui efort, orice este posibil.