| puddy a întrebat:

am o curiozitate. Bacalaureatul se da acolo unde ai terminat studiile liceale?

De exemplu sa zicem ca eu sunt din Iasi, si am urmat liceul acolo, am dat bacu'l dar nu l'am luat. intre timp am venit in Timisoara, acum in sesiunea de toamna ar trebui sa ma reintorc la Iasi sa dacu Bac'u? Sau se poate da si in alt oras tinand cont ca subiectul si procedura sunt la fel? Asta e curiozitatea mea

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poti sa dai bac-ul si la Timisoara, dar, pentru asta, trebuie sa mergi la Inspectoratul Scolar sa te inscrii.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @puddy!
- Pentru candidatii din seriile anterioare, in situatia schimbarii domiciliului in alta localitate, mentionata ca atare in buletinul/cartea de identitate, candidatii se pot inscrie pentru a sustine bacalaureatul la o unitate de invatamant de acelasi profil, stabilita de comisia de bacalaureat judeteana din judetul in care se afla noul domiciliu al candidatului. in afara acestei situatii, inscrierea in alt judet este permisa numai cu aprobarea Comisiei Nationale de Bacalaureat, in urma unei cereri motivate si insotite de documente doveditoare, transmise la Directia Generala Educatie si invatare pe Tot Parcursul Vietii.
- în mod normal, inscrierea candidatilor pentru examenul de bacalaureat se face, prin fisa-tip informatizata, la secretariatele liceelor pe care acestia le-au absolvit
Mai multe poți citi aici la capitolul IV. http://www.clopotel.ro/edu/invatamant/Bacalaureat/Metodologie_Bacalaureat/
O zi cu zâmbet să ai!