| Cennet a întrebat:

Bună! Am o întrebare care mă frământă de 2 ani de zile. Urmează să mă înscriu la facultate, însă nu cunosc pe nimeni care să fi terminat una dintre cele pe care le am eu ca și opțiuni, deci m-ar ajuta foarte mult părerea sau poate experiența celor care au studiat sau studiază la Afaceri Internaționale sau Marketing și Management. Cum sunt aceste facultăți? V-a plăcut/ vă place? Recomandați și altor persoane să meargă la una dintre aceste specializări?
Mulțumesc pentru răspunsuri!

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Din Afaceri Internationale poti merge in multe directii diferite. E o optiune buna, si ma gandesc sa ma apuc si eu de facultatea asta, la distanta, ca m-am plictisit sa tot lucrez in acelasi domeniu.

Marketing e aproape inutila, toti absolventii de aceasta facultate pe care ii cunosc traiesc de pe o zi pe alta. Ori sunt angajati la call center, ori se ocupa de publicitate pentru diverse firme, pe salarii patetice.

Management e mai mult decat inutil, e un minus in cariera. Intotdeauna, cand o companie va avea nevoie de manager, va alege ori pe cineva care are deja vechime in compania respectiva si stie mersul lucrurilor, ori pe cineva care a avut deja functie de management, chiar si intr-un magazin de haine sau intr-un supermarket, niciodata nu le va pasa de studiile in domeniu. Stiu ca LisaJulie a spus ca e o optiune buna, dar nu a terminat inca studiile si nu cred ca-si da seama cat de putin o vor ajuta sa-ti gaseasca un loc de munca.

Daca ai o specializare intr-un alt domeniu si ai si studii de management, ala poate fi un plus. Dar pe cont propriu, facultatea de management te ajuta mai putin decat te-ar ajuta 3 ani de munca de aproape orice fel.

| LisaJulie a răspuns:

Eu sunt la Management și fac de la distanta! Este minunat și chiar inveti foarte multe lucruri, dar trebuie sa îți placa și ai o oarecare idee despre gestionarea afacerilor