| LIVIAPISI a întrebat:

Am o intrebare. Ce sunt GAZELE DE SIST?

Răspuns Câştigător
| MireeeLa a răspuns:

Gazul de șist este un gaz al cărui zăcământ este captiv între plăcile de șisturi ori în straturile de cărbune și aflate la o adâncime mai mare decât zăcămintele de gaz convențional [1]. Deoarece arderea acestui combustibil este mai ecologică decât a cărbunelui sau petrolului, oferind și avantaje în privința limitei de emisii de CO2, gazele naturale pot înlocui cu usurință petrolul [2]. Totuși, impactul său asupra mediului nu este deloc unul neglijabil. Un singur foraj poate necesita 10 milioane de litri de apă. Iar substanțele chimice în procesul de fisurare a rocilor riscă să ajungă în multe cazuri chiar în pânzele freatice și să le polueze.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Intreaba-i pe aia care protesteaza! (pro si contra). Sunt niste gaze provenite din zacaminte de sisturi bituminoase. Spre deosebire de gazele de sonda care apar in jurul petrolului, sau cele obisnuite (care nu se stiu de unde apar).