| Aaanon a întrebat:

Am o intrebare...eu acum intru in anul 1 la facultatea de medicină generală și nu stiu daca sa imi pregătesc foi pentru a scrie la cursuri sau sa aleg caiete cu foaie velina pentru toate schemele, desenele si explicațiile? Stiu ca de obicei studenții scriu pe foi etc dar ma gandesc la faptul că este o cantitate foarte mare de materie, nu se compara cu alte facultăți. Voi ce spuneti? Stiu ca este devreme si ca mai e timp pana incep, dar vreau sa fiu foarte organizată

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cum vrei tu. Majoritatea colegilor mei scriau pe foi, dar mie mi-era mai usor sa invete de pe caiete, asa ca scriam pe caiete obisnuite, scolaresti, in general de matematica. Asa am scris toata facultatea

| RobertMoon a răspuns:

Îți recomand să scrii pe caiete, in prima luna am scris pe foi la facultate și a ieșit un haos total, foi îndoite in ghiozdan, murdărite și tot ce e mai rău laughing, apoi le-am transcris pe un caiet și de atunci all it's fine.

| PaulStudio a răspuns:

Buna,
Sunt avantaje si dezavantaje de exemplu daca scrii pe foi le poti pierde usor sau sa le incurci intre ele, si trebui sa fii ordonata cand le stochezi, gen pe materii.
Ca avantaje este practibilitatea, iei foi la tine si poti scrie la orice materie pe ele (nu e ca si cum ti-ai uita caietul acasa)

Iar daca alegi sa folosesti sa scrii pe caiete studentesti, iese mai organizat, fiecare caiet cu materia lui si nu le incurci,
Dar face geanta mai grea.

Eu personal in primul an de facultate am mers pe caiete si a foat foarte bine, la unele materii aveam si doua caiete pline iti dai seama cum venea daca erau doar pe foi, acum alegerea ramane a ta.

| AnnaFrancesca a răspuns:

Caietele studentesti sunt mai practice dupa parerea mea deoarece foile se pot pierde foarte usor.Am o intrebare si eu daca nu te superihappyImi poti spune te rog ce manual trebuie invatat pentru admiterea la facultate? P.S.eu vreau tot la medicina

| Aaanon explică (pentru AnnaFrancesca):

Bună! Pemtru admitere la medicina la bio trebuie sa stii ff bine manualul de clasa a 11a, autor Cristescu, editura Corint. La chimie diferă de la facultate la facultate manualele cerute. Muuult succes in ceea ce vrei sa faci!

| AnnaFrancesca a răspuns (pentru Aaanon):

Multumesc mult.La fel si tie