| pwp a întrebat:

am o intrebare la istorie care nu stiu sa o fac:
in ce fel a contribuit armata la romanizarea dacilor?

funda!love struck

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Dacia a fost cucerita de romani si pentru a mentine tutela imperiului roman asupra acestei provincii, au fost lasate pe teritoriul Daciei trupe romane, care au supravegheat zona, ani multi. Dupa cum cred ca stii, barbatii romani din armata de ocupatie a Daciei, s-au casatorit cu femei localnice si asa se zice ca s-ar fi nascut poporul caruia ii apartinem. Desigur ca, s-a schimbat si stilul de viata al dacilor, deoarece s-au facut constructii insemnate, apeducte, bai, drumuri, dupa modelul celor existente in Imperiul roman si astfel si dacii au fost influentat de stilul de viata al cuceritorilor, dar si cuceritorii au luat multe din obiceiurile dacilor.
Vetigiile romane se gasesc pe teritoriul tarii noastre. Nu se poate zice ca dacii s-au romanizat ci, au convietuit si au fost influientati de armata romana si au insusit si din stilul militar al acestora.

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Un scurt comentariu (bifati nefolositor)la afirmatiile (ca la carte) ale lui @mariana:
-"dar si cuceritorii au luat multe din obiceiurile dacilor"...Care? Au inceput sa manince (si sa pronunte) BRINZA? Au "descoperit" BARZA?(si miracolul venirii pe lumewinking )
-".dacii.au insusit si din stilul militar al acestora(nn.-al militarilor romani)"... Oare de unde ai tras concluzia asta? Istoria se scrie pe baza unor presupuneri (care ar putea sa ne convina)?
-Daca poporul s-a nascut din "combinatia"romani-dacite.(proces finalizat in sec VI-VII) inseamna ca acestea si-au pastrat castitatea in fata GOTILOR/VIZIGOTILOR (sec III-IV pe tritoriul nostru), a HUNILOR (sec IV-V), a GEPIZILOR (sec V-VII), a AVARILOR (sec VI) sau a SLAVILOR (de la care este imprumutat cam jumătate din tot ce considerăm pur românesc)
" De abia în jurul anului 212 edictul împaratului roman Septimius Severus legalizează căsătoriile între soldaţii romani şi frumoasele autohtone. Pare cam scurt (55 de ani!) timpul de osmoză şi de formare a poporului român!"

| danaalexandra00 a răspuns:

Prin intermediul:
-soldatilor romani [care s-au casatorit cu femeile dace si au formant familii]
-veterani [care atunci cand erau lasati la vatra primeau un anumit pamant unde isi construiau case...]
-prin dacii recrutati in armata romana
asta am invatat ew la istorie, sper sa te ajutewinking

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Singurii romani care au ajuns in Dacia au fost cei din armata. Dupa un timp petrecut alaturi de daci, mai ales de femeile poporului / se poate spune ca au format familii - copii. Acestia au vorbit limba latina... alaturi de daca. In rest... faptul ca inscrisurile au fost latine au ajutat la formarea unei scrieri.