| Ondreovici_Patrick_2003 a întrebat:

Buna, am o intrebare legata de examenul pentru admitere la liceu.Eu sunt la sectia slovaca si doresc sa ma duc la mate-info sectia romana.Problema e ca eu dau examenul si din slovaca si mi s-a spus ca trebuie sa iau la toate 3 peste 5.La romana si la mate o sa iau peste 5, dar la slovaca poate un 5.De exemplu daca iau la slovaca 5 la mate 8 si la romana 9 o sa pot trece la liceu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, depinde cu ce medie de admitere o sa se intre la acel liceu si ce medie de admitere o sa ai tu.
Media de admitere in liceu se compune din media la evaluarea nationala, in proportie de 80% si media generala a claselor V-VIII, in proportie de 20%.
Pe site-ul oficial al liceului in care vrei sa intri poti vedea media de admitere de anul trecut si apoi s-o compari cu media ta de admitere, dupa ce se vor afisa rezultatele la evaluare.
In orice caz poti trece acel liceu si profil pe primul loc in fisa de inscriere si poate ai noroc sa ai o medie de admitere corespunzatoare.