| CrazYDroP a întrebat:

Aam o intrebare legata de rationalizarea numitorilor. Am o fractie: 3 supra 2 radical din 3 - radical din 5.Intrebarea mea este cu ce amplific? Cu 2 radical din 3 + radical din 5 sau doar radical din 3 + radical din 5? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| piciulikLui a răspuns:

Amplifici cu 2 radical din 3 + radical din 5 happy

| CrazYDroP explică (pentru piciulikLui):

Mai am inca o intrebare daca ai putea sa-mi raspunzi blushing. Dupa ce amplific la numarator imi da 3 radical din 3 +3 radical din 5 iar la numitor cat imi da? 2 ori 3 - 5? Ma rog si dupa calcule imi da 1 la numitor.E bine asa?

| piciulikLui a răspuns (pentru CrazYDroP):

E boonwinking