| RebekahMikaelson a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care dau evaluarea nationala. La romana pot sa ne dea sa scriem ca o opera studiata de noi este basm (sau altceva) sau sa caracterizam un personaj studiat de dintr-o schita(sau altceva) sau doar din textul pe care ni-l dau? Am nevoie de raspuns urgent va rog

Răspuns Câştigător
| Xbam a răspuns:

Se poate sa ne dea si asa ceva ce zici tu dintr-o opera studiata de noi, dar ne poate da doar un fragment din aceea opera sa aratam adica ne da primul text suport un fragment dintr-o opera studiata de noi.Dar nu cred, cred ca o sa fie o opera la prima vedere mai mult ca sigur fiind anul lui caragiale ne schita sau nuvela sigur, dar nu se stie.Tu sa stii sa faci orice compunere iti da.Si eu dau evaluarea nationala, succes!

4 răspunsuri:
| stefii58 a răspuns:

Subiectele vor fii doar pe textul la prima vedere.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru stefii58):

Atunci de ce ne mai batem capu in timpu' anilor de liceu cu tot felul' de opere?

| stefii58 a răspuns:

@NOkNOw ne batem capul cu aceste opere pentru ca orice afirmatie trebuie exemplificata pe un text, de exemplu nu poti sa vezi ca 'lacul' este o opera lirica pana nu citesti versurile si vezi ca este descris un tablou blablabla. happy