| Marlin a întrebat:

Bună, am o întrebare.
Pot să mă transfer de la o facultate la alta în alt oraș dacă am o restanță?
Și dacă sunt la buget cu bursă dacă mă transfer voi mai fi la buget?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de facultate. In general nu se accepta cu restante si la unele intri automat la taxa in primul an, cu posibilitatea de a trece ulterior la buget

| Adry05 a răspuns:

Regimul de buget se păstrează, dar în cazul restanței mă îndoiesc că poți. mai bine sună la secretariat și întreabă că n-ai nicio garanție că primești răspunsuri valabile

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! Asta fiind este conditie obligatorie si eliminatorie.
Avand restanta nu mai ai nici bursa, fiindca iti va fi imediat suspendata.

| DanielPH a răspuns:

Buna!
Stiam ca transferul nu se poate realiza in cazul in care ai restanta. Asadar va trebui sa-ti dai restanta acum, in vara, si cel mai probabil va trebui sa dai si examenele si colocviile, sa poti intra anul II, spre exemplu, nu I, sau ce an esti.
Iar referitor la bursa, depinde cum se va situa media ta de pe semestrul anterior in noua facultate. Daca ai avut 8.50 si erai pe locul 10 din 50 la tine, cu 8.50 te poti situa pe 30/50 unde mergi, asadar intereseaza-te sa vezi mediile de acolo.