| Mariposa97 a întrebat:

Buna am o intrebare si sunt putin cam nedumerita : Gazele nobile formeaza oxizi?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Mariposa, xenonul Xe formeaza doi oxizi, si anume:
a) XeO3 trioxidul de xenon. Se obtine in urma dizolvarii in apa a tetrafluorurii de xenon XeF4, si apoi, dupa evaporarea solutiei apoase care rezulta, se obtin cristale incolore de XeO3. Ecuatia reactiei este:
XeF4 + 2H2O = 2/3Xe + 1/3XeO3 + 1/2O2 + 4HF
In XeO3, Xe are numarul de oxidare +6.

b) XeO4 tetraoxidul de xenon. Este anhidrida acidului perxenic. Se obtine prin dizolvarea perxenatului de Na Na4XeO6 * 2H2O in H2SO4 concentrat. Cu semnul "*" am notat inmultirea.
Daca XeO3 se obtinea ca si cristale incolore, XeO4 apare sub forma unei substante gazoase instabile, si poate cu usurinta sa explodeze. In XeO4, xenonul are numarul de oxidare +8.
Despre alti oxizi ai gazelor rare, eu nu am cunostinta, dar mai poti cauta si tu.
Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!