| Mona_Simo_1997 a întrebat:

Am o întrebare urgenta: eu iau pensie de urmaș(mama decedată) și acum vreau sa îmi fac la facultate dosar pentru bursa socială! Se poate sa primesc bursa atât timp cât iau și pensie de urmaș? Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Poti sa iei daca pe membru de familie nu se depaseste minimul economic. De exemplu daca tu iei 600 lei pensie si tatal tau 2000 lei salariul nu poti sa iei. Ori renunti la pensie ori la bursa sociala, fiindca 2600:2=1300 pe persoana. Daca tatal tau ia salariu 1500 si plus 600 ai tai vin 2100:2=1050 care este sub economic. Cel mai bine este sa intrebi la secretariat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate cumula pensia de urmas cu bursa sociala, nu exista nici o interdictie legala in acest sens, atata timp cat sunt indeplinite conditiile de obtinere a bursei sociale.