| simplegirl2 a întrebat:

am o mica problema. Cand faci o pagina web in notepad apoi vrei sa o deschizi in internet explorer,mozilla firefox, cum faci?sadAdica eu am scris extensiile in notepad (am facut pagina cum am vrut)si acum vreau sa o deschid sa o vad pe internet si nu stiu cum? imi explica cineva? multam happy

1 răspuns:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Redenumește pagina în „nume.html" și dublu click pe ea, ar trebui să o deschidă direct în browser-ul preferat.

Dacă nu merge, înseamnă că nu ai activată opțiunea de a vedea terminațiile fișierelor. În cazul ăsta, fișierul tău se numește „nume.html.txt" de fapt. Ca să rezolvi asta, ori activezi acea opțiune din folder options -> view -> debifezi „Hide extensions for known file types", sau pur și simplu deschizi din nou acel document în notepad și dai save as... și la nume pui „nume.html".