| Radiadaa a întrebat:

Buna, am o nelamurire. Ce sa invat la romana pentru bac? Eeseuri, comentarii? Ce sa fac? Ce trebuie sa invat? Va rog sa-mi dati un sfat, cum sa invat?

6 răspunsuri:
| Directioner99 a răspuns:

La inceputul anului scoala profesoara ta o sa va prezinte programa, tot ce trrbuie sa invatati pentru bac

| pinkyypromise a răspuns:

Mai intai trebuie sa citesti toate operele, pentru a intelege mai bine. Da, trebuie sa inveti eseuri, si se puncteaza mai mult daca ai un vocabular mai dezvoltat.

| Radiadaa explică (pentru pinkyypromise):

Doar eseurile?

| pinkyypromise a răspuns (pentru Radiadaa):

Eu cam atat am invatat. Trei eseuri pentru fiecare opera. Dar trebuie sa fie dezvoltate si bine puse la punct, cu informatii relevante.

| Radiadaa explică (pentru pinkyypromise):

Cum 3 eseuri? da-mi un exemplu

| pinkyypromise a răspuns (pentru Radiadaa):

Pentru fiecare opera (in proza), trebuie sa ai in vedere elaborarea a 3 eseuri: sa demonstrezi ca opera se inscrie intr-un anumit curent literar, particularitati de caracterizare a personajului principal si relatiile dintre doua personaje.