| Anituk a întrebat:

Buna!
Am observat la matematica ca e foarte greu sa treci evaluarea si cu nota 5.

E greu si primul subiect care ar trebuie sa fie cat mai acceptabil!

Ce ar trebui sa stiu pentru evaluara la matematica, ca sa i-au o nota acceptabila!

Fundita si vot!

Ce trebuie sa invat mai precis!

2 răspunsuri:
| Veverita a răspuns:

Pai pe ultima suta de metri trebuie sa inveti bine regula semnelor,smplificari,formule la geometrie,niste proprietati la corpurile geometrice,proprietati la figurile geometrice, ordinea efectuarii operatiilor, si te anunt ca daca rezolvi prima parte adica subiectul I ai numai nota 4 dsigur daca il faci complet corect.nu stiu ce altceva sa inveti. mie mi se pare foarte usor sa iei 5 dar exercitiile se bazeaza pe logica si e cam naspa daca nu ai fost atenta la ore in anii trecuti.sti cum se zice:"nu ingrasi porcul in ajun"bafta la examen!

| FollowTheLight a răspuns:

Mai precis? Sunt multeee crying.Dar incepe cu algebra.
1.Calcul algebric, cele 3 mari formule mari si late.
(a+b) la a 2 +2ab+ b la a 2.
(a+b)(a-b)=a la a 2-b la a 2
(a-b) la a 2 -2ab- b la a 2.
Dupa aia. functii.
Apoi ecuatii inecuatii si sisteme de ecuatii.
Dupa aia vin problemele cu uz practic.Alea ii cel mai probabil sa ne dea.
Apoi vin la geometrie figurile, teoremele, forumulele.
Cam atat.La partea 1 sa stii ca nu e asa de greu.De ex. la primul ex ai ceva gen 427-328.laughing
Apoi ai neaparat ceva gen calculeaza 20 % din 520 de ex.
Apoi mai ai ceva gen un triunghi echilateral are latura de 6 cm.Aflati perimetrul lui.Perimetrul oricarui triungi e suma tuturor laturilor.
Cam de astea iti da la partea 1.La partea a 2 iti da neaparat sa desenezi o figura ceea ce nu ai cum sa nu sti. Apoi o sa iti dea cu siguranta sa citesti un grafic, ceea ce e banal daca esti atent.
La partea a 2 o sa iti mai dea functii neaparat, un sistem cred ca, si o problema gen intr- o urna sunt 23 de bile albe si 56 negre.Care e posibilitatea sa extragi o bila alba.La fel de banal.
Apoi la partea a 3 iti da geometrie.O problema geometrie in plan alta geometrie in spatiu. Aplici forumle, teoreme si esti ok.Deci la partea 1 nu ai voie sa gresesti.La a 2 ii simplu.Macar partea 1 si 1 2 sa le faci si iei un 7, 50.Nu e imposibil de trecut sa stii.
Si eu stau cu stres dar asta e sad. Clasa a 8...Lasa ca scapam noi de ele.Sa imi zici daca ai trecut.
Baftawinking