| anonima_5010 a întrebat:

am optat pentru filologie si nu stiu ce materii se fac.Cine da raspunsul cel mai bun ii dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Absenta a răspuns:

Buna, si eu sunt la un profil uman, filologie
in clasa a 9-a se face:geografie(2 ore pe saptamana)
educatie fizica (1 ora pe saptamana)
t. i. c(cu calculatoare, un fel de informatica)(2 ore)
muzica(1 ora)
engleza(3 ore)
Fizica(2 ore)
Latina(2 ore)
Chimie(1 ora)
Matematica (2 ore)
Romana (4 ore)
Franceza(2 ore)
Logica(2 ore)
Biologie(1 ora)
Istorie(2 ore)
Desen(1 ora)
Religie(1 ora)

De invatat vei avea doar la cateva materi cum ar fi logica, istoria, engleza...
La matematica de exemplu nu prea ai ce sa inveti pentru ca e materie simpla simpla de clasa a 8-a, a 7-a, chimia la fel si la fizica ai de invatat ceva definitioh go on
tot ce trebuie sa faci e sa citesti mult si sa stii sa scrii corect.
PS: mult succes!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ikram a răspuns:

Romana (literatura si gramatica), limbi straine, limba latina, istorie (astea sunt obiectele principale), logica psihologie(a10a), filozofie(a11a parca), geografie, biologie, informatica (chestii esentiale adica de deschis calculatorul si de scris in word), fizica, mate (mai putin), intr-a 12a nici nu mai ai mate sau oricum foarte putin (1 ora 2 pe saptamana).
Acuma depinde si de liceu.

| Mihaela_2782 a răspuns:

Romana,
Mate, fizica, chimie(2 ore pe saptamana pana in clasa a 10-a, dupa care o singura ora de stiinte pe saptamana dintr-a 11-a)
Engleza, Franceza
Latina
Psihologie
Germana, italiana, Spaniola(depinde de liceu)
Istorie, Geografie
Informatica (dar nu faci chestii grele... adica fara programare si din astea)
Desen, muzica, religie, sport,...
si cam atat...

| danaalexa a răspuns:

Romana latina(a9a)istorie filozofie psihologie(a10a) logica limbi straine astea in special si in rest celalalte materii mate fizica, chimie mai putin decat normal

| ClaudiuAndrei90 a răspuns:

Pai aici faci foarte multa romana, limbile straine printre care si latina, geogra, istorie.Vei face pana intr-a 10-a si putina matematica si fizica.Bineinteles ca faci si desen si muzica.Mai tarziu putin vei face si un obiect numit stiinte, literatura universala.Va trebui sa citeti.CURAJ SI BAFTA.In principiu este frumos si interesant

| madutza_dwdwlyna a răspuns:

Profilul filologie se bazeaza pe romana, latina, engleza, franceza, istorie. daca pui optiunea engleza intensiv dai teza din engleza si faci optional engleza. da, se da teza din latina dar am auzit ca este usor, acum cat de usor este nu stiu, stiu doar ca la teze de obicei se da sa faci o compunere in care sa explici o maxima sau un proverb in latina. din a11a nu se mai fac matee, fizica, chimie si bio.

Aa si se mai da teza la romana, istorie, engleza sau franceza si fizica sau chimie

Bafta:*

| nauneim a răspuns:

Romana multa, latina, engleza, franceza sau germana, istorie, geografie, logica--astea sunt cele mai importante si de baza materii
in rest o sa faci si desen muzica chimie fizica mate dar nu se va pune accent pe astea. Succes:*