| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am primit cateva exercitii pentru olimpiada de limba romana. Exercitiile nu sunt tocmai usoare, dar le-am rezolvat.
As mai avea o compunere de facut.
Textul trebuie sa il fac pe baza unui proverb.
Proverbul cel mai potrivit cerintelor mi s-a parut "Apa trece, pietrele raman".
Partea putin mai grea este ca trebuie sa includ in compunere cel putin patru metafore care a semnifice ideea proverbului, iar mie nu imi vine nici una in minte, mai ales ca textul trebuie sa sugereze ideea poetica a textului eminescian.
Adica ideea de baza sa fie: poezia ramane, chiar daca timpul trece.
Mi-ati putea sugera o metafora pe care sa o folosesc?
Ca sa imi dau seama cat de cat pe ce idei sa ma axez.

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Pe aripile orologiului trec secundele, orele, veacurile, ca versul sa razbata dincolo de ele, cu o putere inmiita, pe masura ce ele se scurg; ca un vin nobil, parfumul poeziei sale devine mai tare pe masura ce anii se pierd pe cararea eternitatii...cam asa?

5 răspunsuri:
| heise a răspuns:

Amprentele dragostei raman cicatrizate in inima unui copilandru, chiar daca timpul trece si totul a fost dat uitari.
(asta e singuru' lucru care-mi vine in minte in momentul de fata straight face)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba pe http://temelaromana.webs.com/

Răspuns utilizator avertizat
| kidu03 a răspuns:

Pai... Poate daca te-ai referi la copilarie.Perioada ei trece, dar poti sa mai ai suflet de copil.

| PTROApetition a răspuns:

"Versurie patrunzatoare ale poeziei i-au ramas in suflet"