| Tweety-love-Minnie a întrebat:

am si eu 2 intrebari:

1. Va cer si eu niste pareri celor din buzau big grin. Sunt clasa a8a si anul acesta trebuie sa ma hotarasc la ce liceu sa intru si nu am nici cea mai mica idee crying. Pana acum am avut medii destul de mari (in a5a 9, 71, in a6a 9, 63 si in a7a 9, 58.) la tezele unice la fel ( la romana 9 si pe primul si pe al 2-lea semestru iar la mate 7, 45 si 7, 70 ). ma puteti sfatui in alegerea unui liceu? :-s.

2. Ce se da la testul acela Pisa? Nu inteleg nimic despre el. Cand am intrebat profesorii nici ei nu stiu prea bine laughing. Imi puteti spune si mie ceva despre el? Cam ce se da? pana la urma se mai da si vreun examen?

Multumesc mult de tot. Dau fundita celui care ma lamureste happy

Răspuns Câştigător
| princessmary a răspuns:

Poi cred ca ai note bune te-ai descurca la drept dar e cam greu. du-te la pedagocica sau medicina.depinde si de pasiunile tale...am gasit 3 modele test pisa sunt foarte bune http://www.mateinfo.ro/teste-pisa.dascarcale si sigur totul va merge bine. Succesc! Note cat ai bune!

9 răspunsuri:
| DeeAnna. a răspuns:

Pot sa iti raspund la intrebarea mr 2.

Din cate am inteles si eu, testul Pisa este un test cu un nivel mai ridicat de dificultate care conteaza 25% pentru admiterea la liceu.
Subiectele vor fi construite pe baza materiei, nu doar din anul acesta ci cuprinde toata materia cls I-VIII.[asta pentru clasa a 8a.]
Teste Pisa dau si cei mai mici.Se da [din cate am inteles], din doi in doi ani.happy

Sper ca ti-am fost de folos.

| DeeAnna. a răspuns:

*claselor V-VIII...Scuza`mi greseala.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hasdeu, eu cred ca este printre cele mai bune licee din tara, elevi eminenti si tu stii asta.Asa era si acum 20 de ani si acum 25 si acum 30 si inca continua sa fie.Acuma,vorba lui Princess, si Pedagogicul si Sanitarul sunt bune, dar de unde sa stim noi ce aptitudini ai tu? Eu am o verisoara cls 12 la hasdeu care este premianta, alta nepoata de a sotului a invatat la Hasdeu si acum este in Spania la facultate,. aici a fost eleva anului 2006 pe provincie, ceea ce vreau sa spun:Hasdeu scoate numai elevi straluciti, numai sa ai tu destule putere pentru a rezista presiunii care exista in liceu, este foarte greu dar daca inveti bine nu o sa ai probleme.

| Cryssy a răspuns:

Buna. La intrebarea a doua nu stiu ce sa iti raspund ca nu stiu nimic despre aceste teste.
La intrebarea 1... Ti-as raspunde Hasdeu, acolo unde sunt si eu, dar nu o sa iti spun asta. Intr-adevar Hasdeu este un liceu foarte bun, cel mai bun din buzau si pe locul 5 pe tara. Dar cum stii si tu, la Hasdeu sunt foarte mari cerintele, iti trebuiesc destui bani ca sa poti invata in Hasdeu. Iti spun din proprie experienta ca eu am avut nevoie de foarte multi bani si inca am nevoie. Profesorii... nu sunt chiar toti asa buni cum se spune. Pana la urma nu este chiar atat de important ce liceu faci. Ti-as spune ca Liceul Alexandru Marghiloman este un liceu foarte bun, sunt destui profesori buni si la profilul Matematica-Informatica chiar se face carte draga mea. Se invata ca lumea si in Marghiloman. Am si cunostinte care invata acolo, dupa cum stii si tu, si au o parere buna despre acest liceu.
Licee foarte bune sunt si: Eminescu, Economic, Pedagogic.
Mult succes in luarea unei decizii care sa te avantajeze.

| ralucaralu a răspuns:

In primul rand nu se mai da pisa.se da un examen normal.eu am vazut si modele si sunt destul de usoare.succes

| Ellena a răspuns:

Are foarte mare dreptate ZAZUtotea.eu sunt a9a in Hasdeu, trebuie sa rezisti cerintelor si sa te straduiesti sa inveti cat mai mult.acum stii si de la prietena ta cum e in Hasdeuwinking

| arysa a răspuns:

Eu sunt la Eminescu; e foarte bine aici, e al doilea liceu pe judet, avem si noi profesori buni, etc. Eu am avut medie si nu am vrut Hasdeu pentru ca sunt cerinte exagerate, nu prea ai timp liber, etc. Daca vrei sa afli mai multe despre Eminescu, da-mi un mesaj cu id-ul tau si-ti povestesc tot ce vrei sa stii.
P. S. avem si cele mai frumoase uniforme din oras cu mov si negru:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat la Hasdeu pe vremea lui Ermac la matematica, madame Pavel la franceza si Udrea la geografie, pe vremea cand erau 44 de elevi intr-o clasa si 41 dintre ei intrau la facultate din prima, probabil ca si acum este la fel.Sotul meu a terminat la Eminescu, un alt liceu de renume.
Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du'te la hasdeu smug:X