| nosferatu15 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat sau o indrumare, nu stiu cum sa-i zic... Vreau sa invat o limba straina. Stiu deja cuvinte elementare din limba respectiva dar as vrea sa-mi imbagatesc mai mult vocabularul. Mi-am cumparat un dictionar si as vrea sa va intreb cum as putea sa invat cuvintele intr-un mod placut si util si intr-o cantitatea mare? Trebuie sa precizez ca este vorba despre limba spaniolabig grin

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exista site-ul Polyglot Internet care ofera cuvinte si structuri.

| DakotaRoyse a răspuns:

Ascultă muzică, radio, uită-te la filme, la documentare despre ţări unde se vorbeşte spaniola, şi când găseşti un cuvânt care nu-l ştii, ţop la dicţionar. E o metodă de lungă durată, dar înveţi cuvântul, înveţi contextul în care se foloseşte, şi te mai şi distrezi tongue
La început e mai uşor dacă te uiţi la filme cu subtitrare într-o limbă pe care o ştii mai bine, versurile melodiilor să le citeşti şi pe română sau altă limbă happy
Spor happy

| Cosminovici18 a răspuns:

Salut! Pai daca ai dictionar e foarte simplu iti treci cuvintele care ti se par dificile care nu le stii le scrii si traducerea si le inveti si apoi incerci sa creezi o propozitie cu ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a-ti imbogati vocabularul, trebuie sa auzi cat mai mult limba straina in jurul tau. Cel mai bine, muzica si film in spaniola, pe toate temele.

| adrew a răspuns:

Un film bun in spaniola cu subtitrari in romana

| nosferatu15 explică (pentru adrew):

Intrebarea mea s-a referit in special cu privire la dictionar; si da, am vizionat recent un film foarte bun in spaniolatongue

| Alejandra4785 a răspuns:

Si eu am 2 dictionare de limba spaniola si am invatat cat de cat spaniola insa as vrea sa invat sa stiu cat mai multe cuvinte. daca vrei sa inveti spaniola cat mai bine poti intra aici http://www.marplo.net/spaniola/ sper ca te-am ajutat funda plizz

| Iku a răspuns:

Si eu am vrut sa invat limba aceasta, pentru ca si tatal meu o shtie. Eu Am dat cuvantul in spaniola, am trecut si in romana cum trebuia. Si in plus am facut niste propoziti. si l`am mai intrebat. Deci un mod distractiv ar fi sa inveti cu cineva, care te poate ajuta, daca nu ai pe nimeni, invata cu prieteni, sau cu familia care poate nu shtie aceasta limba, poti sa te distrezi. Dar poti si sa razi alaturi de prieteni/familie, cu dictionaruul.

| DeianVendetta a răspuns:

Un manual potrivit nivelului tău, începător sau mediu. Manualele sunt făcute în așa fel încât au câte o temă, de exemplu cum să dai o comandă la restaurant, cum să plătești, cum să te descurci dacă ești în vacanță într-o zonă în care se vorbește spaniolă, etc. Deci pentru asta sunt bune manualele.

| xtinnuta a răspuns:

Incearca la Fundatia Dan Voiculescu. Este gratuit.

| Deina198119 a răspuns:

Eu invat limba engleza si tata ma tot pune sa repet sad mie imi place sa cant. Ca sa invat cant cuvinele si definitia lor. Cam asa:
Merele apples
Cailele dog,
Pisica cat
Si iepurele rabbit.
Cam asa ceva.
Sau poti lua un CD cu cuvinte in spaniola si in romana. happy
Sper ca te-am ajutat Funda?