| adea100 a întrebat:

Am si eu o intrebare: cum e cu greuttea la o scandura, la un bat, de ex? in orice punct e G sau cum? la capatul scandurii/tijei/batului etc. e G/2?
Doar in mijloc e G? Cum e?

1 răspuns:
| SerShadow a răspuns:

Groso modo este pe "mijloc", in centrul geometric (Intersectia diagonalelor necoplanare). Practic este acolo unde pui degetul sub ea ca sa o echilibrezi. Acum daca scandura nu are o densitate constanta pe toata lungimea ei faza cu centrul geometric cade asa cum i-a cazut si lui Newton marul.