| ea2000 a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare:
Cum se construieste perpendiculara in B pe BC?
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Iniţial există un segment de dreaptă care se numeşte BC.
De undeva, exterior acestui segment, se coboară o perpendiculară ( dreapta care face un unghi de 90 de grade cu o altă dreaptă) pe BC, chiar în punctul B.
Deci, între segmentul BC şi această dreaptă se formează un unghi de 90 de grade, cu vîrful în B.
Este greşită expresia lui NellyMarian
"unghiul de 90 de grade să fie în B".
Unghiul nu poate fi un punct. Unghiul este deschiderea dintre două laturi şi se măsoară în grade.
Vîrful unghiului ( în această situaţie) se află în B.
Dacă nu ştii ce este un unghi de 90 de grade, te uiţi pe ceas şi la ora 3 fix ( este doar un exemplu) între acele ceasului se formează un unghi de 90 de grade.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu a fost bun răspunsul meu? Unde e funda promisă?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Perpendiculara respectiva trebuie sa fie la 90 grade fata de BC, cu un capat in B, formand cu aceasta un unghi de 90 grade.

| NellyMarian a răspuns:

Unghiul de 90 grade sa fie in B