| IrishCream a întrebat:

Am si eu o intrebare! Dupa noul sistem de invatamant. am auzit ca se dau nsite teste nationale prin clasa a 6-a. Este adevarat? Si daca da, la ce obiecte si cand? Si pana la urma cate clase se fac acum la gimnaziu in afara de clasa 0? PS : sunt clasa a 6-a! happy

Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
este adevarat ca dupa noua lege a invatamantului s-a stabilit sa se dea teste nationale din 2 in 2 ani incepand de la clasa a doua, a patra, a sasea si a opta. Iar pana la clasa a opta ele se vor da doar la Romana si Matematica. In clasa a opta in afara de Romana si Matematica care sunt obligatorii, se va mai da examen la o materie care va fi optionala, la alegerea elevului ( istorie, geografie).
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes!

1 răspuns: