| bubuuuc a întrebat:

am si eu o intrebare... la ce profil ar trebui sa intru la liceu pentru. a ma face arheolog...sau ceva legat de istorie (in afara de profesor oh go on). Mersihappy

4 răspunsuri:
| princess97 a răspuns:

La stiinte sociale cred thinking

| Caty2000 a răspuns:

Umanitar, e bazat pe limbi si istorie

| marius22x a răspuns:

Eu sunt la filologie si stiu ca exista facultatea de filologie si istorie.la istorie poti deveni arheolog, muzeolog sau profesor

| MMihai a răspuns:

Complet greșit la mate - info sau oricum la real!
Și câinele sau șobolanul pot săpa în pământ, dar asta nu înseamnă că sunt arheologi.
Deci trebuie să ai cunoștințe de fizică, chimie, matematică, calculatoare cel puțin la nivelul liceului de cultură generală.
Prima problemă este datarea și asta împlică cunoștințe de fizică, geo-fizică și geochimie.
Fizică și chimie fără matematică nu există!
Datarea reală, o fac laboratoare puternice, dar tu ca arheolog tot trebuie să faci o datare estimativă.