| Magdaa_9339 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Pot ramane corigenta pe un semestru la o materie datorita absentelor?

Răspuns Câştigător
| BadxGood a răspuns:

In liceu te poate lasa cu situatia neincheiata daca vrea si daca ai mai mult de jumatate din ore absentate. Te sfatuiesc sa te gandesti la ce fel de profesoara/Profesor ai si sa vezi daca ai motiv de ingrijorare. Ideea e ca poate "sa-ti faca felul "daca vreawinking

| Magdaa_9339 explică (pentru BadxGood):

Deci e mai mult de jumatate din ore absentate, nu? Ca profa a spus ceva de 10 %...

| BadxGood a răspuns (pentru Magdaa_9339):

Exact, spre exemplu : daca nu ai note suficiente (doar 2 din 5 ) si ai lipsit doar sa zicem 7 ore din 10, te poate lasa cu situatia neincheiata, insa daca tu ai lipsit doar 4 ore din 10 si nu ai note destule, atunci ea trebuie iti incheie media cu notele pe care le ai; bineinteles asta implica riscul de a-ti face probleme anul viitor cu ea/el, asa ca te sfatuiesc sa lispesti daca iti mai permiti si sa te duci odata la ora, cand ti-ai invatat foarte binewinking Bafta happy

6 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

La purtare. daca ai foarte multe si nu ti le motivezi.

| zahy a răspuns:

Da poti ramane daca nu ai acumulat note suficiente pentru a inchea media, adica depinde de materie sunt 3 note obligatori sau 5

| AgentulVIPPro a răspuns:

Nu nu poti! poate doar sa iti scada nota la purtare cu 2 puncte! atat! n-are cum sa te lase corigenta! doar daca ai 10 pe linie la toate nu mai iei premiu! atat! funda te rog frumos! am avut cazuri in clasa mea si de aia zic!

| Clank a răspuns:

DA. Daca nu ai destule nota cat sa iti inchei media.