| ylina a întrebat:

am si eu o intrebare urgenta: cite molecule se contin in un gram de dioxid de carbon?

Răspuns Câştigător
| izabelageorgiana a răspuns:

Intai calculezi masa molara a CO2 (dioxid de carbon) =12+2*16=12+32 =44g/mol.
Acum aplici regula de 3 simpla.
Daca un mol de CO2 are 44g si 6, 022* 10 la puterea 23 molecule (un mol din orice substanta are 6, 022*10 la 23molecule), atunci un gram va contine x molecule.
44g CO2 6, 022*10 la puterea 23 molecule
1g CO2 x molecule
x=6, 022*10 la puterea 23 totul impartit la 44 =0, 13* 10 la puterea 23 molecule. Sper ca ai inteles happy

| ylina explică (pentru izabelageorgiana):

Mersi mult|!

| izabelageorgiana a răspuns (pentru ylina):

N-ai pentru ce. Cu multa placere.

| Ollly a răspuns (pentru izabelageorgiana):

Dar in 22 g?

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Foarte corect raspuns Izabelagiorgiana!

| theethee a răspuns:

Nu sunt singura dar cred ca 1.000.