| PlAyfuLl_aNgeL a întrebat:

am si eu o problema .sunt clasa a8a si am auzit ca vom fi testati printr-o testare internationala.care conteaza 25%, restul fiind tezele unice si media generala. dar nu stiu cum se va proceda.de exemplu eu daca iau 4 la una din materii. voi mai fi admisa sau respinsa din start.problema este ca nu ma pot descurca la matematica deloc.desi romana nu imi creaza probleme. vreau sa stiu daca iau sub 5 la matematica mai sunt adimsa.si nu mai conteaza cat de mari au fost notele la teza si media generala?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La orice examen, trebuie sa iei minim 5 la fiecare proba ca sa promovezi examenul. Deci chiar daca iei 10 la celelalte, daca la matematica nu iei 5, vei fi respinsa.

| LORY a răspuns:

Pai depinde si de notele dintr-a 7a de la tezele unice si de mediile de la scoala. Media de admitere la liceu se va face astfel:
5o% media 5-8
25% media tezelor unice dintr-a 7-a
25% media celor doua testari nationale (romana + mate) de la sfarsitul anului asta.

www.edu.ro

Dar incearca sa inveti, straduieste-te si fii mai optimista. Poate nu vei lua o nota mica.

Bafta la scoala!

P. S. Si eu sunt a 8-a :)

| mada. a răspuns:

Pai daca iei 4 la mate, poti fi admisa, depinde de restul notelor, se face media notelor din 5-8 cu media tezelor unice si media tezelor nationale:-)

| PlAyfuLl_aNgeL explică:

ok...am inteles cum se calculeaza media... dar profesorii in momentul cand i-am intrebat ce se intampla cand luam sub 5 la una din probe .ne-a raspuns ca suntem respinsi din start...ma gandesc ca au spus asta pentru a ne pune pe invatat...eu cu media generala pana acum 9, 54 iar a tezelor unice 8 sper .sa pot intra la liceul unde imi doresc chiar daca la una din materii voi lua 4.