| anaaaa53 a întrebat:

Am si eu o rugamintebig grin Imi puteti lasa si mie lista lecturilor pentru clasa a- 9-a! Dau fundita:XMultumesc!:*

Răspuns Câştigător
| obsesion15 a răspuns:

Clasa a IX-a:
Lecturi obligatorii
Tudor Arghezi, Poezii
I.L. Caragiale, Un pedagog de scoala noua
Ion Creanga, Amintiri din copilarie
Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop
Mihai Eminescu, Poezii
Antoine de Saint Exupery, Micul print
Gala Galaction, De la noi, la Cladova
Fanus Neagu, Vara buimaca
Marin Preda, Viata ca o prada, Morometii
Ion Heliade Radulescu, Zburatorul
Mihail Sadoveanu, Hanu-Ancutei
Ioan Slavici, Mara
Barbu Stefanescu Delavrancea, Apus de soare
Vasile Voiculescu, Lostrita, Isus din copilarie
Duiliu Zamfirescu, Viata la tara
Lecturi facultative
I.L.Caragiale, In Nirvana
George Calinescu, Cartea nuntii
Barbu Stefanescu Delavrancea, Razboiul si datoria noastra
Julius Evola, Mitul androginului
Octavian Goga, Rugaciune
Alexandru Macedonski, Iertare
Tinerete fara batranete si viata fara de moarte

4 răspunsuri:
| Bluewings a răspuns:

Venera si madona, Lostrita, Apus de soare, De la noi la Cladova, Morometii... si cam atat imi aduc aminte.

| al3inada a răspuns:

"Mara" de Ioan Slavici(roman)
"Vorbeste-ncet" de Mihai Eminescu
"Nora sau Balada zanei de la Balea-lac" de Mircea Nedelciu...astea sunt cele mai importante big grin

| ioionutbest a răspuns:

Buna Corina. Clasa a 9 a e foarte usoara si se pune accent mai mult pe integrarea in colectiv, in noua scoala de obicei profesorii sunt mai indulgenti.Eu sunt in clasa a 10 iar anul trecut am citit mai multe romane pe care am sa ti le spun asa vei putea sa le citesti si tu.Nici mie nu prea imi place sa citesc lecturile impuse de scoala dar acestea chiar m-au fermecat, nu ma puteam desprinde de carte.Un scriitor cunoscut si cu opera caruia sigur te vei intalni este Mircea Eliade-Romanul adolescentului miop, Maytrei -e foarte frumoasa ti-o recomand.Marin Preda- Ora de istorie.Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi.William Shakespeare-Romeo si Julieta. Citeste caci lectura e frumoasa si te ajuta. Daca mai doresti nume de carti pe care le-ai putea citi sau vreo parere in legatura cu vreun roman ma poti intreba. Lectura placuta!

| Corina a răspuns:

Uite aici ai lista lecturilor pentru toate clasele de liceu.
http://www.didactic.ro/......ntru-liceu