| jjeleu a întrebat:

Buna am si eu un rebus la fizica si am nevoie de putin ajutor. N-am pretentia sa ma ajutati la toate insa unde stiti un raspuns va rog sa mi-l spuneti.
1 totalitatea propritatilor unui sistem fizic la un moment dat din 5
2 proces de revenire a sistemului la starea initiala prin acelasi stari intermediare din 10
3 trecerea sistemului rermo-dinamic dintr-o stare initialadin6
4Transformare in care temperatura si masa gazului raman constante din 8
5 schimbul de caldura al sistemului cu un singur termostat din 8
6 invelis izolat termic din 7
7 sistemul ce schimba caldura cu 2 termostati din 7
8 ciclu format din 2 izolatoare si 2 adiaparte din 6
9 se nebtub constante presiunea si masa gazului in aceasta transformare din 7
10 a inventat cuptorul prin compresie
11 procesul in care volumul si masa gazului raman constante
12 unitate de masura tolerata pentru cantitate de caldura

Va rog cine stie macar la una...

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maine nu avem scoala, si oricum, nu stiu la nici una ca sunt in clasa a IV-a.