| jjeleu a întrebat:

Buna am si eu un rebus la fizica si am nevoie de putin ajutor. N-am pretentia sa ma ajutati la toate insa unde stiti un raspuns va rog sa mi-l spuneti.

1 totalitatea propritatilor unui sistem fizic la un moment dat din 5

2 proces de revenire a sistemului la starea initiala prin acelasi stari intermediare din 10

3 trecerea sistemului rermo-dinamic dintr-o stare initialadin6

4Transformare in care temperatura si masa gazului raman constante din 8

5 schimbul de caldura al sistemului cu un singur termostat din 8

6 invelis izolat termic din 7

7 sistemul ce schimba caldura cu 2 termostati din 7

8 ciclu format din 2 izolatoare si 2 adiaparte din 6

9 se nebtub constante presiunea si masa gazului in aceasta transformare din 7

10 a inventat cuptorul prin compresie

11 procesul in care volumul si masa gazului raman constante

12 unitate de masura tolerata pentru cantitate de caldura

Va rog cine stie macar la una...

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Jjeleu,uite ce cred eu:
La 1 este stare.
La 2 este reversibil.
La 3 este proces.
La 4 este izoterma.
La 5 este monoterm (cred).
La 6 este adiabat (cred, ar trebui sa fie adiabatic, dar sunt atunci 9 litere).
La 7 este... Nu stiu ce sa zic. Transformarea in care sistemul face schimb de caldura cu doua termostate care au temperaturi diferite poarta denumirea de transformare biterma (e din 7 litere, dar definitia ta se refera la sistem, nu la transformare). Verifica daca ai scris bine.
La 8 este Carnot (cred ca e vorba de ciclul Carnot, format din doua izoterme si doua adiabate).
La 9 este izobara.
La 10 este Diesel (cred).
La 11 este izocor.
La 12 este caloria.
La ultimele trei definitii n-ai mai dat numarul de litere.
Asta este parerea mea, dar verifica si tu.