| alivsp8 a întrebat:

Bună! Am terminat clasa a 10-a la un liceu profesional cu media 8, 71 și vreau să mă transfer la un liceu teoretic. Am șanse? Aş vrea sa ma transfer pe Științe Sociale sau Bio-Chimie. Se mai dau teste de diferență înainte de transfer sau?

1 răspuns:
| Anee1667 a răspuns:

Da se dau diferențe de transfer.
Regula este să ai media egală sau mai mare cu ultimul elev promovat din respectiva clasă și bineînțeles în clasă să fie mai puțin de 30 de elevi.
Ca absolventă a unui profil de științe sociale( am absolvit acum 3 ani) singurul beneficiu al acestui profil este că bacalaureatul este cu mult mai ușor ( română, istorie și disciplină la alegere) și materiile ceva mai lejere(părerea mea).
Îți las mai jos un site cu reguli de transfer: https://lege5.ro/......regulament

| alivsp8 explică (pentru Anee1667):

Mulțumesc mult! Știi cumva din ce materii se dau diferențele la Științe Sociale sau Bio-chimie? Încă nu sunt sigur la care dintre ele să mă transfer, dar cred că la Științe Sociale mi-ar fi mai ușor.