| NicoletaNico a întrebat:

Am trecut clasa a saptea si nu prea am inteles cum e cu paralelismul. Daca am doua drepte paralele, taiate de o secante si mi de precizeaza in ipoteza congruenta a doua unghiuri, eu cum pot demonstra congruenta celorlalte unghiuri?

Răspuns Câştigător
| fataaceea a răspuns:

Foarte simplu daca ai doua drepte paralele si sunt taiate de o secanta atunci ai unghiuri congruente alterne interne sau corespondente sau celelate.

1 răspuns:
| serpeanuconstantin a răspuns:

Deci ai doua DREPTE TAIATE DE O SECANTA ATUNCi scrii la demonstratie ( iti alegi doua unghiuri care sa demonstrezi ca sunt congruente )
In primul rand de legi de elementele cunoscute adica de drepte de tot ce vezi in fugura si din enunt
Apoi ai rezolvaT problema