| danielle162 a întrebat:

Buna! Anul viitor dau evaluarea nationala.Ma descurc bine la romana si la matematica.As dori sa ma duc pe filologie, dar in liceul meu sunt numai profile dde filo-engleza.Trebuie sa dau un examen la engleza ca sa merg acolo sau intru pe baza mediei de admitere?

6 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Fii fără grija ca examenul nu este cine știe ce dacă te descurci puțin la gramatica și știi sa scrii propoziții scurte sau o povestioara! Dacă crezi ca nu te descurci mergi la alt liceu dar eu cred ca ai destul timp sa te pregătești! Exista meditator online la Engleza care pun lecții pe YouTube

| danielle162 explică (pentru LisaJulie):

Eu stiu ca examenele pentru profil bilingv se dau inainte de examenul de la romana si mate... Daca de exemplu iau acel examen si nu am media de admitere necesara pentru a intra la filo engleza.ce se intampla?

| LisaJulie a răspuns (pentru danielle162):

Da asa este! Și dacă nu vei avea media de admitere de ajuns de mare mu vei intra dar te vei putea transfera după primul an dacă vei avea media generala mai mare sau egala cu media de admitere de la acel liceu