| Maria_Iusty_1993 a întrebat:

Ar putea cineva sa îmi organizeze un Program pe o zi astfel încât sa lucrez cât mai mult dintr-un caiet de matematică ( 200 de pagini)?
Am ajuns la pagina 100 și în 2 săptămâni vreau sa termin.

Program= câte ore sa lucrez, de la ce ora la ce ora mă trezesc. Puteți voi sa spuneți ce ore eu voi respecta

1 răspuns:
| andreealc345 a răspuns:

Buna. Te sfatuiesc sa te culci in jurul orei de 10 p.m. pentru a putea dormi mai bine de 8 ore. Te poto trezi la 7:30. Timp de jumatate de ora iti aerisesti camera, te schimbi, mananci, te speli pe dinti, te piepteni etc. La ora 8:00 te apuci de treaba. Pentru a tr stimula, gandeste-te la o modalitate de relaxare sau la o modalitate de a-ti petrece timpul intr-un mod placut dupa ce lucrezi, cum ar fi : mersul la piscina, la mall, cititul unei carti, iesitul cu niste prieteni, o baie fierbinte si relaxanta, orice iti place tie mult. Daa lucrezi 2-3 ore, sunt de parere ca vei termina intr-o saptamana. Evident ca nu esti obligata sa tii cont de sfaturile mele, dar bine ar fi sa lucrezi minim o ora si jumatate si sa faci asta dimineata. O profesoara de matematica imi spunea ca mai bine ma teezesc devreme si lucrez cateva ore si apoi am ziua libera, decat sa lenevesc toata ziua si sa ma apuc seara de lucru, cand sunt obosita. Pe la 12-13 termini de lucrat nr. de exercitii propuse. Sunt de parere ca ar fi bine sa incepi cu 5 exercitii, iar in fiecare zi sa lucrezi cu 2 mai mult (Work harder than you did yesterday) sau lucrezi 10 exercitii pe zi si au weekend-ul liber. Atentie, daca nu esti sigura de rezolvarea unui exercitiu, nu ezita sa deschizi o carte si cauti teoremele sau formulele pe care le-au uitat. Inainte de a te apuca de exercitii, as putea sa recapitulezi materia in care consta acel exercitiu. Pe la 12-13 termini de lucrat, dupa care mananci de pranz. Te poti odihni maxim 30 de minute. Somnul intre orele 12 si 16 cu durata de maxim 30 de minute este foarte bun pentru organism. Dupa aceasta poti sa faci orice iti doresti. Incearca sa nu petreci serile in cluburi sau mai stiu eu pe unde, pentru a putea fi odihnita a doua zi. Inainte de exercitii poti manca un fruct sa-ti dea energie si concentrare. De asemenea, pe durata rezolvarii exercitiilpr poti lua o pauza de 10-15 minute in care poti bea niste apa sa te hidrarezi sau poti merge la toaleta. Bine ar fi ca in timpul lucrului sa nu mergi la toaleta, pentru a te putea concentra maxim. Telefonul mobil este de preferat sa se afle in alta camera inchis sau pe modul avion pentru a nu te lasa sa-ti pierzi concentrarea. Mult succes! Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos. O zi frumoasa iti doresc happy