| CosminaAdriana a întrebat:

Buna, as avea nevoie de un sfat. Sunt la facultatea de drept in anul 2, trec anul 3 si nu reusesc sa iau notele pe care mi le doresc. Am avut 3 restante dintre care am luat doua, si am picat una din nou (precizez ca examenul este unul foarte greu si in general sunt foarte putini studenti care il trec din prima). Ma tot intreb daca ar trebui sa renunt avand in vedere rezultatele mele slabe si criticile alor mei care imi spun ca nu mi se potriveste aceasta facultate deoarece nu pot sa o duc. M-ar ajuta mult un sfat avand in vedere ca nu am cu cine sa vorbesc si nici cineva care sa ma inteleaga.

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Trebuie sa faci exact ceea ce iti doresti tu sa faci. Daca scopul tau este sa devii spre ex avocat si iti place acea facultate, atunci fa tot ce poti pentru a iti indeplini visul. Daca nu asta iti doresti, schimba facultatea si urmeaza ti visul, fie el alta facultate cu scopul altei meserii, fie antreprenoriat etc. Sa intru in subiectul „ parinti " mi se pare inutil, pentru ca stereotipul se intelege de la sine, dar iti pot spune ca greseala iti apartine tie. Indiferent de ce rezultate ai, fie ele excelente, fie slabe, nu ar trebui sa le comunici persoanelor apropriate acest lucru, deoarece in final nu este deloc responsabilitatea lor si nici meritul lor daca reusesti sa faci ceva sau nu. Spor

1 răspuns:
| MistarGoGu a răspuns:

Ce " balaur " nu poți sa dobori? Ce este materia aia asa grea ca tare sunt curios?
Din ce observ din facultățile de Drept ies cohorte de absolvenți anual! Birouri de avocați la orice colt de strada, notari duium, procurori zeloși care " lupta " energic cu plaga corupției, judecători blazați care eliberează de "mila " beizadele drogate!
Pare ca " Dreptul " NU este asa mare corvada pe cât lasă unii sa se înțeleagă!
Ce a stat la baza deciziei tale de a urma Dreptul?
Ambiția, " Moda ", perspectiva unui viitor bănos și un statut social?
Treaba făcută de SILA te amăraste!