| Sabina6776 a întrebat:

Buna,As avea o curiozitate legată de absențele de la școala și acum fără module la ce număr este obligatoriu scăderea notei la purtare…in cazul meu îmi este și de bursa mea și dacă nu am nota 10 la purtare rămân și fără bursa.

Răspuns Câştigător
| val3os a răspuns:

Eu zic sa te duci la scoala Sabina...

1 răspuns:
| UserRo10 a răspuns:

In Statutul elevului, neabrogat dar neactualizat, a ramas precizarea ca elevilor li se scade 1 punct la purtare/semestru pentru fiecare 10 absente nemotivate. Insa semestrele au disparut, iar profesorii se intreaba pe buna dreptate cum sa procedeze in noul an scolar, organizat pe cinci module de invatare.

STATUTUL ELEVULUI Art.27: (1) Pentru toti elevii din invatamantul preuniversitar, la fiecare 10 absente nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe semestru la o disciplina sau modul, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct.

Practic nu au modificat astfel incat sa se rezume la module