| doni_1852 a întrebat:

As dori sa ma ajutati... Off.Matematica ...Deci. Cum as putea demonstra ca doua laturi sunt paralele? Chiar nu reusesc sa inteleg. Multumesc! Dau fundita!big grin

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Sub ce "unghi" se "intersecteaza" doua drepte paralele? Unghiul acesta ar fi de 0 grade. Suma unghiurilor unui triunghi este de 180 grade. Daca unghiurile facute de o dreapta ce intersecteaza aceste doua laturi insumate fac 180 grade, atunci "triunghiul" format de cele doua laturi si dreapta ce le intersecteaza ar avea al 3-lea unghi de 0 grade, deci cele doua laturi sunt paralele.

7 răspunsuri:
| Carmy88 a răspuns:

Poi arata-ne triunghiul sau unghiul ca altfel nu te putem ajuta

| Marynna a răspuns:

Poti sa demonstrezi ca sunt paralele daca ai o secanta care le taie, si vezi ce unghiuri congruente ai pe acolo(alterne interne, alterne externe, corespondente etc)

| Forcas_9823 a răspuns:

Depinde de problema. Uneori, cel mai usor, sa demonstrezi ca au niste unghiuri alterne interne/externe egale. Mai poti demostra si ca vectorii care au ca dreapta-suport latura respectiva sunt coliniari. Ai putea demonstra prin multe metode, depinzand de problema ta.

| AndreeaP99 a răspuns:

Pai nu stiu eu sa iti explic dar cea mai buna solutie e sa o intrebi pe profa.
big grin

| MillzBya a răspuns:

Pai ca sa demonstrezi ca doua laturi sunt paralele, demonstrezi ori cu reciproca teoremei lui thales... ori demonstrezi ca doua unghiuri din alea alterne interne, corespondente etc. sunt congruente big grin sper ca te-am ajutat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa demonstrezi ca sunt paralele daca ai o secanta care le taie, si vezi ce unghiuri congruente ai (alterne interne, alterne externe, corespondente ori cu reciproca teoremei lui thales ori demonstrezin ca o secanta care le taie formeaza un ungi de 90 grade

| FantasyCharms a răspuns:

Buna stiu eu cum se rezolva! da add pe mess la gingle_smile