Întrebare recomandată | rarya a întrebat:

as dori tehnici sau secrete sau chai mici sfaturi pentru a invata mai usor la scoala.

Răspuns Câştigător
| Rareshoo a răspuns:

1.Invata maxim 40 de minute in continuu, apoi fa o pauza, du-te pe afara, plimba-te si ia o gura de aer.
2.Plimba-te prin casa/camera in timp ce inveti, creierul retine informatia mai repede atunci cand faci miscare.
3.Invata cand ai tu chef, nu cand iti este impus. Motiveaza-te ca sa inveti. Dar, niciodata sa nu inveti in ultimul moment pentru un test. Incearca sa te "apuci de invatat" cu o saptamana inainte, sigur o sa ai chef cel putin o ora in acea saptamana.
4.Incearca sa inveti cu un prieten/coleg. Chiar daca nu ai priceput prea bine lectia, incearca sa ii explici prietenului tau ce ai de invatat, ti se va fixa mai bine in cap.
Sper ca te-am ajutat, bafta la invatat!

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață prin logică, înțelege ceea ce citești.
Repetă de mai multe ori!
Pa, pa.

| corolav a răspuns:

Nu există tehnici sau secrete în a învăța.
Totul este să faci zilnic acest lucru și să faci zilnic temele și exercițiile propuse pentru acasă.
Valabil la toate obiectele.
Asta e tot!

| William a răspuns:

Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese.

| Narcis2007 a răspuns:

Invata din timp, crede-ma ca altceva nu functioneaza

| neutrino a răspuns:

1. Mergi in fiecare zi la scoala, la toate orele si fii atent/a la explicatiile profesorului.
2. Fa-ti zilnic temele si incearca sa si recuperezi ceea ce nu stii.

| anonimg a răspuns:

Redu cat mai mult alimentele bogate in zahar.
Culca-te cel tarziu la orele 22:00, si dormi 7-8 ore/noapte.
Mananca bine la masa de dimineata; nu ceai si cu gem, ci hrana consistenta: cereale.
Exercitii fizice zilnic.
Bea apa chiar cand nu ti se face sete; dar niciodata in timpul mesei sau imediat dupa ce ai mancat. Altfel se ingruneaza digestia; iar stomacul este strans legat de creier. Nu citi imediat dupa ce ai mancat; altfel, energia de care are nevoie stomacul va fi luata de creier -si vei suprasolicita ambele organe.
Increde-te in Dumnezeu si fi fericita.

| corolav a răspuns (pentru anonimg):

Toate bune, în expozeul tău, ca intenție educativă, dar prost redat din punct de vedere gramatical( multe greșeli de ortografie).
Toate culminînd cu acel „fi fericită" ( corect este „fii" fercită), plus că ultima frază se constituie într-un îndemn și se impune un semn de exclamare la finalul său.
Sănătate!

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Evita orice inseamna tensiune :filme, jocuri competitive.Ramai calm cu o alimentatie sanatoasa si un progam fix cu cat mai multa odihna. Apoi in clasa trebuie sa vorbesti cu profesorul, cauta logica si daca ai intrebari nu evita sa le intrebi.Succes!

| Denly a răspuns:

Dormi bine acasa sa nu dormi la scoala in banca.

| CristianPreda a răspuns:

Pe mine m-a ajutat foarte mult invatatul logic. Atunci cand invat, incerc sa inteleg ceea ce invat. Apoi, imi este mult mai usor sa retin.

| alinel0808 a răspuns:

Citeste cu atentie

| albuiulian a răspuns:

Din carte intelegi mult mai bine.Iti spun din propria experienta.

| CRYSSTTYNA a răspuns:

Repeta de foarte multe ori lectia

| Mădălyna4Y0u a răspuns:

1. Fa-ti toate temele.
2. Fii atent la profesor/profesoara
3. Daca nu intelegi, intreaba profesorul/profesoara
4. Cand inveti, lectia trebuia citita/invatata atat de pe caiet cat si de pe carte deoarece pe caiet este doar SCHEMA
5. De aici depinde de tine si de vointa ta.
Succes!

| Lordofthanks346 a răspuns:

Pai citeste cu atentie lectiile, inchide telefonul si asigurate sa nu te distraga nimic din jur sa fie atmosfera linistita.

| NumaiBine a răspuns:

Internet doar in scopul temelor cum ar fi portofoliile in rest, prezenta si atentia la ore constituie un atu!

| danyvelea a răspuns:

Sa fi atent/a in ore. asta e tot ce tree sa faci
daca nu intelegi ceva intreaba-ti profesorul sau profesoara.
iar in pauza citeste odata lectia care ai facut-o in ora anterioara. :*. mult succeswinking

| garceal200 a răspuns:

1 nu trebuie sa stai la toate orele decat la cele care conteaza
2 copiazati toate temele
3 scrie 1:30 min pe zi la ce ai de invatat pentru urmatoarea zi

| AdrianDragan a răspuns:

Fi mai atent/a la ore!