| florinbia68 a întrebat:

as vrea sa siu si eu practic ce inseamna expresia "a multumi anticipat", cel mai bun rasp. primeste funda

Răspuns Câştigător
| MarianFCD a răspuns:

Inseamna ca ii multumesti unei persoane din propria ta initiativa si pe moment, neasteptand sa se intample neaparat o actiune in urma caruia sa ai de unde sa ii multumesti. Exemplu : Te rog sa faci ceva pentru mine (eu nu stiu daca o sa faci bine ceea ce ti-am spus sa faci, dar totusi eu iti multumesc inca dinainte)

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna a multumi cuiva pentru ceva ce urmeaza a da ori a face in viitor. Numai bine!

| alexmircescu13 a răspuns:

E o formula de politete. Semnificatia e multumirea pentru ceva ce inca nu ai primit, pentru a castiga bunavointa celui caruia ii adresezi rugamintea sau cerinta. Se foloseste de regula in formularile de corespondenta oficiala, dar nu numai. Succes (anticipat)!

| simf a răspuns:

Inseamna ca multumesti inainte de vreme, cu convingerea ca cererea iti va fi satisfacuta. adica multumesti inca din momentul in care faci cererea respectiva.

| IcsD a răspuns:

De exemplu cer ajutorul tau sau am nevoie de ceva. Am spus de ce am nevoie apoi spun : "Multumesc anticipat". Adica va multumesc inainte. (in caz de ma ajuti, pentru ca ai ascultat ce aveam de spus)
Funda?

| Ancaaa a răspuns:

Va multumesc stii bine ce inseamna , dar anticipat inseamna:
Va multumesc chiar daca raspundeti chiar daca nu un rasp. bun sau prost.Va multumesc dinainte.

| Cici4Mici a răspuns:

Adica multumesti inainte de a-ti raspunde.

| Adrick a răspuns:

Nu prea stiu...insa este cam pe acolo ca multumesc mult sau multumesc frumos! happy

| mateiesteovaca a răspuns:

A multumi anticipat inseamna a multumi cuiva inainte sa raspunda, chiar daca crezi ca raspunsul lui va fi nu.

| Radieră a răspuns:

Inseamna ca multumesti dinainte

| Marius_1339 a răspuns:

Multumesti anticipat, adica multumesti inainte sa primesti ceea ce iti doresti (in acest fel obligi intr-o maniera placuta sa iti raspunda la intrebare).

Numai bine! happy

| AlternoGirl a răspuns:

,,A multumi anticipat " inseamna a-i multumi cuiva inainte de a face ceva. Cred ca ai intalnit pe la intrebari. Se refera la multumirea celor care vor da raspunuri.