| anonim_4396 a întrebat:

Buna! As vrea sa trimit o scrisoare in interiorul tarii, insa nu stiu ce trebuie sa fac mai exact pentru ca nu am trimis niciodata scrisori. Imi puteti spune pas cu pas ce trebuie sa fac?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu pot să cred!

| gabicoo a răspuns:

Scrii scrisoarea apoi mergi la poștă, cumperi un plic timbrat, introduci scrisoarea în plic și o lipești.
Pe fața plicului acolo unde scrie Destinatar: scrii numele, prenumele și adresa celui care trebuie să primească scrisoarea! În funcție de adresă cauți pe internet codul poștal alocat și îl scrii în pătrățelele din partea de jos a plicului!
Pe verso scrii numele, prenumele și adresa ta!
Succes!

| Lioana a răspuns:

Scrii scrisoarea, o pui intr-un plic, lipesti plicul. In partea din dreapta pe la mijloc scrii Destinatar, si numele si adresa acestuia. Apoi in partea din stanga sus scrii Expeditor si numele si adresa expeditorului (adica tu).
Apoi cumperi de la posta un timbru postal si il lipesti pe plic in dreapta sus.
Apoi pui plicul in cutia pentru corespondenta de la oficiul postal.

| mi25 a răspuns:

Cumperi un plic de la o librarie sau alt magazin de papetarie, scrii adresa destinatarului si a expeditorului pe verso. Introduci scrisoarea in plic si o lipesti. Mergi la oficiul postal. Daca vrei sa o pui simpla - adica nu ai nici o dovada ca ai trimis-o, - cumperi un timbru (ii spui lucratoarei ca iti trebuie pentru trimis in tara), lipesti timbrul pe plic si bagi plicul in cutia postei aflata in fata oficiului sau in interior sau o predai la ghiseu.
Daca trimiterea are importanta, atunci poti (si trebuie) sa o pui recomandata. Asta se face la ghiseul postei si costa intre 5 si 10 lei. Primesti la ghiseu o chitanta ca ai trimis scrisoarea. Daca vrei sa ai dovada ca destinatarul a primit scrisoarea, o pui cu confimare de primire. Acest lucru ii spui lucratoarei de la ghiseu. Daca o pui cu confirmare de primire, o sa primesti inapoi documentul de confirmare.

| mi25 a răspuns:

Dar tu nu ai mai pus acesta intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Scrii scrisoarea
2.O pui in plic
3.Scrii numele, strada, orasul destinatarului
4.Lipesti timbru
5.O pui in cutia de scrisori de la postă

| NisipLaMare a răspuns:

Scri : numele destinatarului, dedesubt pe alt rand Adresa unde merge plicul se scrie citeț si clar pe plic.
Mergi la poștă si daca crezi ca ceva poate fii gresit intreab-o pe Poștărița nu uita si de bani ca trebuie sa platesti. Bafta