| Iana2205 a întrebat:

as vrea sa vorbesc cu accent britanic (nu am posibilitatea de a sta pe langa englezi)
am gasit aici pe TPU o postare cu raspunsuri in legatura cu pozitionarea limbii intre dinti si in cerul gurii, dar nu inteleg, ceva ajutor?

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Pozitionarea limbii este pentru pronuntia literelor. Accentul, e cu totul altceva. Uita-te la filmele britanice. Pana si eu care nu stiu engleza, imi dau seama ca este o diferenta mare intre pronuntia britanica si cea americana.

| Legion7X a răspuns:

Https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/walk?q=Walk

Intră aici scrie ce cuvânt doresti, după care poți da click fie pe pronuția US sau UK. Get down to the business! apucă-te de treabă