| Larisaroxana777 a întrebat:

Buna,as vrea si eu sa stiu mai multe despre profilul de filologie, de exemplu pe ce materii se bazeaza mai mult? cate ore din firecare materie se fac pe saptamana? din ce se dau tezele

si am inteles ca de pe a10-a nu se mai face mate... e adevarat?

2 răspunsuri:
| KMaddieK a răspuns:

Nu mai faci mate, fizica, biologie si chimie dintr-a 10a. In schimb dai teza la engleza, romana, latina, istorie sau geografie( la alegere). Filologia se bazeaza pe materiile de litere, adica romana, limbi straine, istorie.

| Andreeeeei a răspuns:

Buna! Si eu sunt tot a 9a dar la stiintele naturii...dar pana sa dau examenu ziceam ca merg la filologie...asa ca:
-romana 4 ore
-engleza 3 ore
-franceza 2 ore
-socio-umane 2 ore
-istorie 2/3 depinde de liceu
-geografie ca la istorie
-latina 2 ore in a 9a si a 11a si 1 in a 10 si a12a
-matematica 2 ore a 9a si a 10a si din a 11 nu mai faci
-fizica ca la mate
-chimie 1 a 9a si a10a si din a 11 nu mai faci
-biologie ca la chimie
-muzica si desen:1 ora de muzica una de desen in a 9a, o saptamana muzica una desen in a 10, din a 11 nu mai faci muzica ci doar desen 1 ora pe saptamana
-religie 1
-sport 2 ore in a 9 a si a 10a si 1 in a 11a si a12a
Teza dai la : -romana
-engleza
-latina
-la alegere istorie/geografie
Sper ca te-am ajutat! :*