| OneLifeOneLove a întrebat:

Ati citit Moara cu noroc de Ioan Slavici? Ce v'a placut la aceasta poveste?kiss

Răspuns Câştigător
| alexgogo a răspuns:

Da este o nuvela excelenta. Desi a trecut ceva vreme de cand am citit-o, m-a impresionat curajul lui Ghita (parca asa-l chema?) curajul de a-si depasi conditia sociala. Nimeni nu l-a incurajat sau sa fie alaturi de el in incercarea sa, el a mers mai departe pe drumul sau spre prosperitate.

Ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ, asta-i altceva, si face nuvela si mai frumoasa.

Citeste-o, este o lectura usoara, si merita!

2 răspunsuri:
| emilia a răspuns:

Da, am citit.
O carte interesanta si captivanta.
Mi-au placut personajele si ideile, tema (Banii nu aduc fericirea) in jurul carora sunt axate celelalte probleme:
Ti-o recomand si tie.

Numai bine*!

| Andreea50 a răspuns:

Cand a intrat Lica Samadaul cu calul in biserica... laughing Acum serios. Mi-a facut placere sa o citesc in ciuda faptului ca era obligatoriu de citit pentru scoala. Cel mai mult mi-a placut faptul ca descrie in detaliu drama unui om normal (Ghita) aflat in lupta cu patima pentru bani. Concluzia evidenta : banii nu aduc fericirea.