| dianaaaaa01 a întrebat:

Bună! Aveți ceva sfaturi pentru a înțelege informatica de clasa a 9-a? Adică să mi dau seama ce face codul (in mare parte asta nu înțeleg ).

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Diana mamă, fii extrem de ATENTĂ la oră, intrebă-ți profa/profu când nu pricepi!

Pricepi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar logica acolo, iei linie cu linie cu creionul si foaie si vezi ce face fiecare daca vrei sa intelegi

| NLS a răspuns:

Ce studiati acum?
C++, Pseudocod, altceva?

Ca sa intelegi ce face codul, trebuie sa cunosti algoritmi, adica sa imparti problema in subprobleme mai mici, usor de rezolvat.

Apoi, trebuie sa cunosti sintaxa programului in care lucrati.

O sa iti trimit mai tarziu o carte cu algoritmi,
daca esti la mate-info te va ajuta mult.